Novost u stomatologiji: Izrada krunica i mostova u jednom danu uz CAD-CAM tehnologiju

ŠTO, GDJE, KAKO...?
15.6.2016. 7:20:00

Novost u stomatologiji: Izrada krunica i mostova u jednom danu uz CAD-CAM tehnologiju
CAD-CAM tehnologija najbolji je primjer razvoja modernih tehnologija u stomatologiji; ona pomaže stomatologu i tehničaru proizvesti najpreciznije protetske nadomjestke (inlay, onlay, krunice, mostovi) savršenog anatomskog oblika, veličine i estetike.

Prednost CAD-CAM tehnologije je skraćivanje postupka izrade nadomjestka s 2 ili više posjete na samo jedan te nije potrebno izrađivanje privremenih kruna, postupak je jednostavan jer se ne uzima otisak, keramički nadomjestak je gotov za sat do dva, a izvedba je precizna i kvalitetna.
 
Na temu korištenja CAD-CAM tehnologije intervjuirali smo dentalnog tehničara Ivicu Belavića iz dentalnog laboratorija "Formadent" iz Rijeke.
 
1. Zbog čega ste počeli koristiti CAD CAM tehnologiju u vašem laboratoriju?

Glavni razlozi za ulazak u takav način proizvodnog procesa prije svega bila je želja da naši proizvodi budu konkurentniji i kvalitetniji i samim tim puno prihvatljiviji za krajnjeg korisnika tj. pacijenta.

2. Koje su proizvodne faze CAD CAM tehnologije?


Mi u laboratoriju kažemo da je naš CAD-CAM odjel laboratorij u laboratoriju. Proizvodne faze su potpuno digitalizirane, od izrade modela do same proizvodnje protetskog nadomjestka.

3. Koja su znanja potrebna pri rukovanju CAD-CAM tehnologije u edukacijskom smislu Vašeg osoblja?


Sofisticirani CAD CAM sistemi poput ovoga kojeg mi koristimo traže kao prvo iskusnog dentalnog tehničara (u našem slučaju tehničare) koji dobro poznaje fiksnu i mobilnu protetiku, izvrsno poznaje implantološke sisteme prisutne na našem tržištu, geometriju istih, te sva druga znanja dentalnih tehničara. Nakon toga mora izuzetno dobro savladati sistemske softvere kojih kod nas ima tri osnovna i još dva posebna modulacijska koji su namijenjeni svim granama industrije.
 

4. Koliko je ona zamijenila ljudski rad, te koliko je ubrzala Vaše poslovanje?


Iz gore navedenog možete zaključiti da bez iskusnog dentalnog tehničara rad u digitalnom laboratoriju ne ide. Ljudski rad je osnova za našu struku i biti će još mnogo godina po našem mišljenju. Istina je da CAD CAM može ubrzati neke proizvodne procese prvenstveno zato što može raditi noću i vikendima kada u laboratoriju nema nikoga, ali opet uz online nadzor odgovornog tehničara.

5. Koliko je omjer cijene i kvalitete u odnosu na tehnologije koje su se prije koristile?


Cijena proizvoda dobivenih CAD CAM procesima u jednom dijelu se ne razlikuje od „analognog" proizvoda. To su uglavnom proizvodi konvencionalnog karaktera izrađeni od materijala šire primjene. Međutim materijali tipa cirkon oksida, litij disilikata, PEEK-a, PMMA i sl. koji se ne mogu drugačije izrađivati, te određeni nadomjestci od titana (implantologija) svojom kvalitetom, te izuzetnom preciznošću opravdavaju cijenu koja je nešto viša.

6. Koje su povratne informacije klijenata?


Naši klijenti, pod time podrazumijevamo doktore dentalne medicine, također vide vrijednost tako dobivenih radova. Oni daju određenu dozu sigurnosti u uspjeh istih, te u nekim slučajevima donose i uštede. Krajnji korisnik (pacijent) koji je sve više educiran (Google) također sve više zna što dobiva novim tehnologijama jer su tvrtke proizvođači, te ugledni stručnjaci na području dentalne medicine sveprisutni, što marketinški što objavljujući radove na internetu te raznim društvenim mrežama.
 

7. Koje su tendencije razvoja tih tehnologija u Vašoj struci?


Razvoj CAD CAM tehnologija je svakodnevica. Danas kupljeno, sutra zastarjelo. Jako puno prostora za razvoj ima u software-ima za CAD (computer aided design) a što se tiče proizvodnje CAM (computer aided manufacturing) također je nebo granica, pa tako već sada postoje razni sistemi laserskih 3D printera (SLM) koji su bliska budućnost.

8. Po Vama, koliko će naše tržište u budućnosti moći financijski pratiti daljnji razvoj tehnologije u Vašoj struci?


U cijeloj priči naš najveći problem upravo i je financijski dio jer naš krajnji proizvod je višestruko jeftiniji nego u zapadnoeuropskim zemljama što produžuje vrijeme isplativosti ulaganja u CAD CAM tehnologiju. Bez obzira na to, onaj tko želi sigurniji radni proces i zadovoljnije klijente morat će krenuti u takvu investiciju.

 
(I:eKvarner.info)

Komentiraj


OSTALI SADRŽAJ

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više