16.11.2017. 8:35:59   

Istraživanje koje pokazuje zašto hrvatska ekonomija uvijek zaostaje

Gotovo 80 posto hrvatskih tvrtki nisu ni izvoznici, ni uvoznici, već su okrenuti poslovanju isključivo na domaćem tržištu. Zapanjujući je to podatak iz nove analize o funkcioniranju tržišta u Hrvatskoj i proizvodnosti hrvatskih poduzeća, koju potpisuju stručnjaci zagrebačkog Ekonomskog instituta pod dirigentskom palicom Bruna Šrkinjarića, voditelja ovog sveobuhvatnog projekta.

Faktorska proizvodnost i produktivnost rada u Hrvatskoj zbog dugotrajne su recesije pale, što znači da hrvatsko gospodarstvo gubi komparativnu prednost u odnosu na zemlje u okruženju, glavni su zaključci istraživanja predstavljenog u utorak.

Sliku hrvatskog korporativnog sektora dodatno upotpunjuje podatak da gotovo 80 posto tvrtki spada u kategoriju mikropoduzeća, onih do 10 zaposlenih. Nadalje, Hrvatska u usporedbi s drugim novim članicama EU ima znatno slabiju dinamiku ulazaka novih tvrtki na tržište. S druge strane, kada je riječ o izlascima s tržišta, kod nas, upozorava Josip Tica sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta, vjerojatno dominiraju stečajevi, dok su u drugim zemljama za "smrt" tvrtki najzaslužnije akvizicije.

"Način na koji se kod nas koriste radna snaga i oprema uglavnom se nije promijenio već 30 ili 40 godina. Brzo smo se mijenjali, ali sve je ostalo isto, a to zabrinjava", prokomentirao je Tica rezultate istraživanja.

Istraživanje nadalje daje sken produktivnosti u hrvatskim tvrtkama. Prema tim nalazima, po produktivnosti prednjače velika poduzeća, kod srednjih je ona manje pala, a kod malih i mikropoduzeća se znatno smanjila. Gledano po vlasništvu, istakao je Škrinjarić, kod privatnih poduzeća je velika fluktuacija u proizvodnosti po godinama, te je proizvodnost rada u njima puno veća nego kod državnih tvrtki.

"Istraživanje zapravo pokazuje zašto naša ekonomija uvijek zaostaje", zaključila je Maruška Vizek, ravnateljica Ekonomskog instituta Zagreb.
 
(I:poduzetnistvo.org)

 

www.ekvarner.info