Pošalji upit
Slanje…

ENERGETSKO CERTIFICIRANJE ZGRADE

Zgradarstvo u Republici Hrvatskoj predstavlja najvećeg potrošača energije, i s udjelom od preko 40% neposredne potrošnje energije predstavlja najveći potencijal za ostvarivanje energetskih ušteda i smanjenje emisija CO2. Prvi korak prema tim smanjenjima je energetski pregled čime se stvara podloga za energetsko certificiranje.

Energetski certifikat zgrade je dokument propisanog sadržaja i izgleda, koji sadrži opće podatke o zgradi, energetski razred zgrade, podatke o osobi koja je izdala energetski certifikat, podatke o termotehničkim sustavima, klimatske podatke, podatke o potrebnoj energiji za referentne i stvarne klimatske podatke, objašnjenja tehničkih pojmova te popis primijenjenih propisa i normi.

Energetsko certificiranje zgrade jest skup radnji i postupaka koji se provode u svrhu izdavanja energetskog certifikata.

Energetski certifikat, odnosno dokument koji predočuje energetska svojstva zgrade, obvezno trebaju posjedovati postojeće zgrade javne namjene i sve novoizgrađene zgrade. Ostale zgrade prilikom promjene vlasništva (prodaje), iznajmljivanja, odnosno davanja u zakup zgrade, odnosno njezinog posebnog dijela moraju imati energetski certifikat od dana stupanja RH u EU (01.07.2013. godine).

Na temelju izračuna specifične godišnje potrebne toplinske energije za grijanje, zgrada se svrstava u razred energetske potrošnje od A+ razreda tj. zgrada s najmanjom energetskom potrošnjom (≤15 kWh/m2), do G razreda tj. zgrada s najvećom energetskom potrošnjom (>250 kWh/m2). Zgrada višeg energetskog razreda znači bolju kvalitetu rada ili života koja proizlazi iz manjih temperaturnih oscilacija, te nižih troškova grijanja i hlađenja u odnosu na zgradu niže energetske kategorije. Visoki energetski razredi, A+ i A, uobičajeno zahtijevaju primjenu obnovljivih izvora energije, koji smanjuju ukupnu potrošnju energije po kvadratnom metru. Klasične nove zgrade s kvalitetnom toplinskom zaštitom najčešće nisu energetskih razreda viših od B. Energetski certifikat nove zgrade izdaje se temeljem podataka iz projektne dokumentacije, dok je za dobivanje certifikata postojeće zgrade potrebno provesti detaljan energetski pregled.


Rok važenja energetskog certifikata je 10 godina.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više